Göbeklitepe Turları

Yayınlanma Tarihi: 19/11/2019
Şanlıurfa Hakkında
Güneydoğu Anadolu bölgesinin ve ülkemizin tarihi şehirlerinden Şanlıurfa, Türkiye'deki en büyük yedinci şehirdir. Halk arasında Urfa olarak bilinen şehir, Kurtuluş Savaşı'ndaki üstün mücadelesinden ötürü 'Şanlı' unvanını almıştır.
 
Şanlıurfa turları ile Balıklı Göl'den Konik Harran Evleri'ne, Ulu Camii'den müzelere şehirde görülecek sayısız turistik nokta bulunuyor. Son yıllarda adını Göbeklitepe ile dünyaya duyuran şehirde unutulmaz bir Şanlıurfa turu sizi bekliyor.
 
Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler
Ülkemizin en çok arkeolojik kazıya maruz kalan şehirlerinden biri olan Şanlıurfa'nın şehir merkezi ve birkaç bölgesi bu nedenle sit alanı ilan edilmiştir. Şehre 'müze şehir' demek de çok yerinde bir tanım olacaktır.
 
Şanlıurfa gezisinde görmeniz gereken yerler:
 
Göbeklitepe
Balıklı Göl
Atatürk Barajı
Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
Nevali Çori
Halfeti
Rizvaniye Cami
Gölpınar Tabiat Parkı
Şanlıurfa Oyun ve Oyuncak Müzesi
Gürcütepe
Mevlid-i Halilulrahman Mağarası
Harran Kalesi
Bazda Mağaraları
Şanlıurfa Kalesi
Birecik Kalesi
Haleplibahçe Mozaik Müzesi
Tarihi Hızmalı Köprüsü
Fırfırlı Cami
Rum Kale
Urfa Kent Müzesi
Tarihi Kapalı Çarşı
Reji Kilisesi
 
Şanlıurfa Göbeklitepe Turu
GAP turları arasında tarihin, mimarinin, yemeklerin, kiliselerin ve mağaraların hikayeleriyle sizi en çok etkileyecek şehirlerden biri de Şanlıurfa olacak. Son yıllarda adını dünyaya Göbeklitepe ile duyuran şehirde yapacağınız Şanlıurfa Göbeklitepe turları ile tarihin ve sanatın geçmişine doğru yolculuğa çıkacak Gruppal kültür ve sanat turlarıyla unutulmaz bir yurtiçi turu yapacaksınız.
 
Göbeklitepe Hakkında
Şanlıurfa'nın merkezinin kuzeydoğusunda kalan Örencik Köyü'ne yakın mesafedeki Göbeklitepe, Neolitik Dönem'e ait incelemelere yeni katkılar sunmuş ve dünyanın en eski kalıntılarının bulunmasına yardımcı olmuştur. Göbeklitepe'den bakıldığında Toros Dağları, Karaca Dağ etekleri, Urfa platosu, Fırat Ovası gibi en uzak yerler görülebilmektedir.
 
Günümüzden yaklaşık 12 bin yıl önce inşa edildiği düşünülen Göbeklitepe'nin tarihi Paleolitik Çağ'a kadar uzanmaktadır. Göbeklitepe'ye ait ilk araştırmalar 1963 yılında başlatılmış fakat yeterince derine inilmediğinden bugünkü halini alamamıştır. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucu farklı bilim adamları bu bölgedeki çalışmalarını sürdürerek bugün bu bölgenin tarihine ışık tutmayı başarabilmişlerdir.
 
Göbeklitepe'nin Özelliği Ne?
İnsanlığın doğduğu yer olarak adlandırılan Göbeklitepe'nin özellikleri saymakla bitmez. Bazı arkeologlar için tarihin en önemli arkeolojik kalıntı bulguları olarak tanımlanan bu alan bazıları içinse aklın almakta zorlanacağı kadar olağanüstü özelliklere sahiptir.
 
Dünyanın en eski ve en büyük tapınaklarının olduğu Göbeklitepe'nin özelliği kült merkezi olarak tanımlanması oluyor. Burası bir yerleşim yeri değil, aksine bir kült merkezi görülüyor. 30 metre çapındaki yirmi tane yuvarlak ve oval yapıda iki adet sütun bulunuyor. Bunlar 5 metre yüksekliğinde olup kireç taşından üretilmişlerdir. Bu taşların gövdesinde hayvan, soyut semboller, el, kol ve insan figürleri bulunmuştur. Motiflerin sık ve yoğun şekilde yapılmış olması bunların süsleme değil bir öykü ya da mesaj anlamı taşıdığı düşünülmektedir.
 

Yeni Yazılar

Göbeklitepe Turları

gobeklitepe-turlari

Devamını oku

Şanlıurfa Gap Havalimanı Araç Kiralama

sanliurfa-gap-hava-limani-arac-kiralama

Devamını oku

Şanlıurfa Araç Kiralama

sanliurfa-arac-kiralama

Devamını oku

Şanlıurfa Rent A car

sanliurfa-rent-A-car

Devamını oku

Şanlıurfa Turları

sanliurfa-turlari

Devamını oku
Ödeme Yöntemleri
https://www.ruhanewtours.com/ © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır -